Aktualności

 

Dzień skupienia samorządowców 2016
Sobota, 17. grudnia 2016 r. 10:00

Spowiedź, Msza św. i spotkanie opłatkowe. Tak w parafii Miłosierdzia Bożego w Dębicy wyglądał dzień skupienia dla samorządowców. Przyjechali z całego powiatu, bo jak mówili w tym zabieganym świecie nie wolno zapominać o najważniejszym czyli sferze duchowej.

Jest to taka refleksja nad tym co było, nad czym trzeba popracować, abyśmy żyli w pełnym porozumieniu – zauważa Katarzyna Roztowska –Machnik, dębicka radna. – Takie spotkania są potrzebne nam jak każdemu człowiekowi, a może nawet bardziej, bo służmy społeczeństwu – dodaje Stanisław Rokosz, wójt gminy Dębica.

W tym roku rozważania dla samorządowców były oparte na kanwie encykliki Laudato si papieża Franciszka. Uroczystej Mszy św. przewodniczył ks. infułat Adama Kokoszka. W Dębicy samorządowcy spotkali się już po raz dwudziesty. W sobotę swój dzień skupienia mieli także prezydenci, wójtowie, burmistrzowie i radni w Tarnowie, w Nowym Sączu, w Bochni i Mielcu.

 

Zamknięcie Bramy Miłosierdzia
Niedziela, 13. listopada 2016 r. 

Dlaczego Bramy Miłosierdzia zostały zamknięte?

 

Choć Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia potrwa do 20 listopada, to zamknięcie Bram Miłosierdzia w poszczególnych diecezjach nastąpiło w niedzielę 13 listopada. Papież Franciszek dokona uroczystego zamknięcia Jubileuszowego Roku Miłosierdzia 20 listopada, zamykając Bramę Miłosierdzia w Bazylice św. Piotra w Watykanie.

 

"Jubileusz Miłosierdzia Bożego stał się dla nas szczególnym momentem łaski i odnowy duchowej" - mówił abp Stanisław Gądecki podczas Mszy św., podczas której zamknął Bramę Miłosierdzia w najstarszej na ziemiach polskich katedrze w Poznaniu.

 

W homilii metropolita poznański podkreślił, że celem tego jubileuszu było nasze nawrócenie. Miał on zostawić w Kościele trwałe owoce w postaci odnowy sakramentu pokuty. Podkreślił, że w tym szczególnym czasie Kościół prosił Boga o miłosierdzie dla wszystkich ludzi wobec wielorakiego zła, jakie ciąży nad ludzkością i jakie jej zagraża. 

 

Abp Gądecki przypomniał uczestnikom uroczystości pragnienie papieża, aby podczas jubileuszu wierni przemyśleli uczynki miłosierdzia wobec ciała i względem ducha. 

 

Przypomniał, że na początku Roku Jubileuszowego prezydium KEP zwróciło się do wszystkich środowisk w naszej Ojczyźnie z apelem o wzajemne przebaczenie i darowanie win w myśl słów Chrystusa "błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią". 

 

Przewodniczący KEP odniósł się również do jubileuszowych uroczystości 1050-lecia chrztu Polski, które przypomniały nam o chrzcie jako wyrazie miłosierdzia Bożego. 

 

Prymas Polski, abp Wojciech Polak, zamykając najstarszą Bramę Miłosierdzia w postaci Drzwi Gnieźnieńskich mówił, że "miłosierdzie kruszy mury i rozwiewa ludzkie lęki. Miłosierdzie leczy i uzdrawia, ochrania i podnosi z upadku. Miłosierdzie broni przed unicestwieniem i złem".

 

W homilii, przypominając o przeznaczeniu tych szczególnych miejsc i celu kończącego się Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia pytał, czy i jak z tego czasu skorzystaliśmy? Czy daliśmy się wprowadzić w tajemnicę Bożego miłosierdzia? Bo miłosierdzia - tłumaczył Prymas - nie można poznać inaczej, jak od wewnątrz, dając się pociągnąć Bożej miłości i ogarnąć Bożej łasce. 

 

"Miłosierdzia nie można sobie wykupić. Nie można sobie na nie zasłużyć. Nie można go uzyskać czy wyżebrać wykonując jakiś formalny gest, choćby przechodząc przez Bramę Miłosierdzia. Nic bowiem nie dokona się w nas samo z siebie. Nic nie zadziała automatycznie. Nic się w nas tak naprawdę nie zmieni, gdy wszystko pozostanie tylko na poziomie zewnętrznych, świątecznych, czy spektakularnych gestów. Trzeba otworzyć swe serce na Boga, na Bożą miłość i uznać swoją słabość i grzech" - podkreślił abp Polak. 

 

Kard. Stanisław Dziwisz zamykając Bramę Miłosierdzia w katedrze wawelskiej podkreślił, że choć "dziś zamykamy tę bramę symbolicznie, ale nie zostaje nam zamknięty dostęp do Serca Chrystusa, będącego zawsze gorejącym ogniskiem miłości, cierpliwym i wielkiego miłosierdzia". 

 

Wezwał wiernych do przyjęcia "stylu miłosierdzia" w codziennej służbie bliźnim. Do nieustannego nawracania się wezwał także kapłanów, mówiąc, że wiarygodność Kościoła weryfikuje się na drodze miłości pełnej współczucia i miłosierdzia, które po zakończonym jubileuszu powinno być dojrzalsze i jeszcze bardziej ofiarne. 

 

Abp Stanisław Budzik zamknął Bramę Miłosierdzia w lubelskiej archikatedrze. "Zamykamy dzisiaj drzwi miłosierdzia w naszej archikatedrze, ale rzeka miłosierdzia płynie dalej i nigdy się nie wyczerpie" - mówił lubelski metropolita.

 

Podkreślając symboliczny fakt zamknięcia bramy, zaznaczał, że nie można tego identyfikować z wyczerpaniem Bożej zdolności do przebaczania. "Rzeka miłosierdzia płynie dalej i nigdy się nie wyczerpie" - dodawał, cytując papieską bullę "Misericordiae vultus".

 

Bp Wiesław Mering zakończył w katedrze włocławskiej diecezjalne obchody Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia. "Dzieło, które uroczyście się rozpoczęło, dzisiaj kończymy. Kończymy Rok Miłosierdzia, ale oczywiście prawda o miłosierdziu Pana towarzyszysz nam od pierwszych chwil naszego świadomego życia Kościołem, od pierwszych chwil obecności w życiu Kościoła" - mówił w homilii.

 

Biskup włocławski przypomniał, że "Bóg nie rezygnuje nigdy z miłości do człowieka, pomimo jego braków". Zachęcał do podjęcia przez wiernych inicjatywy Caritas Polska "Rodzina rodzinie", jako konkretnej formy miłosierdzia - "pomocy na wagę życia tych ludzi, którzy na nią liczą, i którzy jej potrzebują".

 

Bp Mering nakreślił wyzwania, jakie stawia przed nami zbliżający się rok 2017, rocznice: 100-lecia objawień Matki Bożej w Fatimie i 300-lecia koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Przypomniał, że diecezjanie włocławscy zobowiązani są w sposób szczególny świadczyć, przypominać sobie prawo miłosierdzia: "To przecież z Kościoła włocławskiego wyszła niosąc orędzie dotyczące Miłosierdzia Bożego - święta Siostra Faustyna".

 

Abp Józef Kupny symbolicznie zamknął bramę miłosierdzia w archikatedrze wrocławskiej, kończąc tym samym obchody Roku Jubileuszowego w archidiecezji. - Kończy się Rok Miłosierdzia, ale czas miłosierdzia trwa nadal - przekonywał hierarcha.

 

Metropolita wrocławski zaznaczył także, że chrześcijanie pierwszych wieków poprzez pełnienie uczynków miłosierdzia pokazywali światu, że należą do Jezusa. - To wydaje się o tyle ważne, że niewierzący mieszkańcy Antiochii patrząc na nich nazwali ich chrześcijanami, czyli ludźmi Chrystusowymi. Widzieli jak żyją, jak postępują i skojarzyli ich z Jezusem Chrystusem. Czy dziś patrząc na nasze wspólnoty ludzie są w stanie skojarzyć nas z Jezusem Chrystusem? - pytał hierarcha.

 

Dodał, że zamknięcie bramy miłosierdzia stanowi okazje do rachunku sumienia na ile ten rok został wykorzystany we wspólnotach parafialnych, w rodzinach i w życiu osobistym. Dodał przy tym, że zakończenie stanowi zarazem początek nowego etapu. - Kończymy Rok Miłosierdzia, ale nie kończy się czas dawania świadectwa - mówił metropolita. 

 

Pytał również czy słysząc o ludziach cierpiących z powodu wojen, głodu czy innych tragedii chrześcijanie potrafią się wzruszyć? - Potrafimy pomyśleć, że ofiary tych sytuacji to nie liczby, ale konkretne osoby, które mają swoją twarz, tożsamość, imię i nazwisko? Mają swoje rodziny które także dotyka to cierpienie. Nasza reakcja pokazuje, czy słowo miłość żyje w nas, czy stało się w naszych ustach jedynie abstrakcją - mówił abp Kupny. - Do tych wydarzeń możemy dodać także te wszystkie, w których słyszymy od czyjejś chorobie, samotności, ubóstwie duchowym. Przechodząc obojętnie obok tych wydarzeń, przechodzimy obojętnie obok Jezusa - dodał.

 

"Potęga Bożego Miłosierdzia jest tak olbrzymia, iż nikt i nic nie jest w stanie jej zamknąć" - mówił z kolei biskup tarnowski Andrzej Jeż podczas uroczystości zamknięcia bramy miłosierdzia w bazylice katedralnej w Tarnowie. 

 

Kaznodzieja podkreślił, że Polska ma szczególną rolę w przekazie i szerzeniu orędzia o Bożym Miłosierdziu. "Tajemnicą Bożej Opatrzności pozostaje wybór naszej Ojczyzny, wybór Łagiewnik, na ziemską stolicę kultu Bożego Miłosierdzia. Czy rzeczywiście, jako Polacy, wystarczająco doceniamy ten fakt? Czy doceniamy także bliskość, w jakiej znajduje się od nas Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach i możliwość pielgrzymowania do niego?" - pytał bp Jeż.

 

Podczas uroczystej Mszy św. w bazylice katedralnej w Pelplinie bp Ryszard Kasyna powiedział, że "potęga Bożego Miłosierdzia jest tak olbrzymia, iż nikt i nic nie jest w stanie jej zamknąć". W homilii w perspektywie czasów ostatecznych zauważył, że "zachowa się i ocaleje w człowieku tylko to, co ma prawdziwe pokrewieństwo z Bogiem", czyli prawdziwe dobro, które nie jest skażone grzechem.

 

Kaznodzieja wskazywał, że jest "tylko jedna rzecz, która przetrwa, jest nią miłość Jezusa Chrystusa do każdego z nas". A nawiązując do zamykanej w katedrze Bramy Miłosierdzia stwierdził, że "potęga Bożego Miłosierdzia jest tak olbrzymia, iż nikt i nic nie jest w stanie jej zamknąć".

 

Peregrynacja Krzyża Jana Pawła II
Czwartek, 27. października 2016 r. 

Gościliśmy w naszej parafii krzyż, który św. Jan Paweł II trzymał w swoich dłoniach w Wielki Piątek 25. marca 2005 r.
Krzyż splata historię cierpienia Jana Pawła II oraz Janiny Trafalskiej od 26. lat poruszającej się na wózku inwalidzkim.

KrzyzJP2 041fdIMG 3032 3421cIMG 3034 fbc20IMG 3035 0e3f9IMG 3043 69b08IMG 3044 3cd0bIMG 3048 b1353IMG 3051 f2528IMG 3062 e90adIMG 3066 461a0IMG 3091 428f6IMG 3092 7ff9dIMG 3107 8f554IMG 3130 0012cIMG 3143 07751

Niby zwyczajny krzyż. A jednak splata w sobie niezwykłe losy ludzkiego cierpienia. Niezwykła jest też jego historia i człowiek, który go tulił w ostatnich dniach swojego życia. To przy tym krzyżu umierał Jan Paweł II, a teraz stał się on niezwykłą relikwią

 

Tajemnicę krzyża doskonale zna abp Mieczysław Mokrzycki, który był osobistym sekretarzem naszego papieża przez dziewięć ostatnich lat jego życia. Ta historia w jego pamięci wyryła się szczególnie.

Był Wielki Piątek 25 marca 2005 roku. Jan Paweł II umiera na oczach świata. Nie uczestniczy w drodze krzyżowej w Koloseum, choć przewodniczył jej co roku od początku swojego pontyfikatu. Bardzo to przeżywa. Ale jest za słaby, by iść, ma rurkę w tchawicy, ciężko oddycha... Wraz z arcybiskupem Mieczysławem Mokrzyckim, osobistym sekretarzem, siedzi więc przed telewizorem w swojej kaplicy. Łączy się duchowo w modlitwie z tymi, którzy tę drogę odprawiają. Na początek kardynał Camillo Ruini odczytuje przesłanie Ojca Świętego. Jan Paweł II pisze w nim, że ofiaruje własne cierpienia w intencji wypełniania się planów Bożych.

 

W pewnym momencie papież prosi o krzyż. – Chwila zastanowienia , który krzyż podać. Stanisław mówi, że najlepiej ten lekki, drewniany, który miałem w sypialni. Pobiegłem szybko schodami. Przyniosłem ten krzyż. I to ten krzyż Ojciec Święty tak bardzo tulił do policzka. Na oczach całego świata – wzrusza się były sekretarz. I ujawnia niezwykłą historię krucyfiksu, dopatrując się w niej głębokiej symboliki. Opowiada, jak parę lat wcześniej pewna kobieta w Bieszczadach poprosiła męża, żeby dla niej wyrzeźbił krzyż. Była po wypadku i nie mogła chodzić. – Chciała się modlić. Potrzebowała takiego krzyża, który nie byłby za ciężki. Mąż krzyż wyrzeźbił, a ona trzy lata później przekazała ten krzyż pielgrzymom ze wsi, którzy wybierali się do Rzymu – wspomina arcybiskup Mokrzycki.

 

Krzyż trafił do rąk papieża, a potem do apartamentu byłego sekretarza. – On jakby na mnie czekał – jest przekonany arcybiskup. Zwykle prezenty były przekazywane do specjalnego magazynu, a potem rozdawano je potrzebującym. – A ja nie miałem w sypialni krzyża i kiedy właśnie ten krzyż zobaczyłem, to spytałem czy mógłbym ten krzyż zatrzymać – wspomina. Papież oczywiście się zgodził. Po śmierci Jana Pawła II niezwykły krucyfiks trafił do domu mamy arcybiskupa Mokrzyckiego. A ona nie chciała go mieć tylko dla siebie.

Przekazała go parafii w Kraczkowej pod Rzeszowem. Dziś krzyż wędruje po całej Polsce. To szczególna relikwia – niemy świadek cierpienia Jana Pawła II, który umierał na oczach całego świata.

 

Zobacz film dokumentalny zrealizowany przez telewizję "Trwam":

 

Pielgrzymka Narodowa do Włoch w Roku Miłosierdzia
Środa, 19. października 2016 r. - Wtorek, 25. października 2016 r. 

PADWA * ASYŻ * CASCIA * NURSJA * WATYKAN * RZYM * LORETO       (Koszt: 1460 zł  + 60 €)

DZIEŃ  1
19 października 2016
 
Miejsce rozpoczęcia pielgrzymki – Dębica, Parafia Miłosierdzia Bożego – godz. 5:30 - oddanie bagaży - Msza św. Toaleta i wyjazd w kierunku granicy Podróż do Tarvisio. Rozlokowanie w hotelu, obiadokolacja i nocleg. 

DZIEŃ  2
20 października 2016

Śniadanie i dalsza podróż. Przyjazd   do Padwy. Nawiedzenie Sanktuarium Św. Antoniego, Msza św., czas na prywatną refleksję, spacer przez centrum historyczne. Dalsza podróż w kierunku Asyżu - zwiedzanie: Bazylika MB Anielskiej, Bazylika Św. Klary i Św. Franciszka. Dojazd do hotelu, zakwaterowanie, obiadokolacja i nocleg.

DZIEŃ  3
21 października 2016

Śniadanie. Wyjazd do Cascii, Msza św. i zwiedzanie. Następnie przejazd do Nursji – miejsca narodzin św. Benedykta, krótkie zwiedzanie i dalsza podróż w okolice Rzymu. Zakwaterowanie, obiadokolacja i nocleg.

DZIEŃ  4
22 października 2016

Śniadanie. Wyjazd na Watykan.
Program przewidziany na dany dzień…
   

DZIEŃ  5
23 października 2016

Modlitwy, śniadanie. Przejazd na Watykan, Msza św., następnie udział w Anioł Pański, cd programu wspólnego. Powrót do hotelu, obiadokolacja i nocleg.

DZIEŃ  6
24 października 2016

Śniadanie. Wyjazd do Loreto - Nawiedzenie Sanktuarium Domku NMP. Czas na prywatną refleksję. Msza św. Nawiedzenie cmentarza Polskich żołnierzy – Apel, modlitwa i złożenie kwiatów i wyjazd w drogę powrotną do Polski. Przejazd nocny /posiłek własny w drodze/.

DZIEŃ  7
25 października 2016

Dalsza podróż do miejsca zakończenia pielgrzymki. Msza św. Wspólny posiłek na terenie Polski. Powrót do Dębicy w godzinach wieczornych.

Szczegółowe informacje: ks. Stanisław Kołodziej  +48 731 101 235  oraz p. Jerzy Kula    +48 694 123 163

 

Nagroda Totus 2016
Sobota, 8. października 2016 r. 

 

Znamy laureatów nagrody TOTUS 2016

 
Nagroda Totus 2016 a31a7
(fot. dzielo.pl)

 

Dębickie Hospicjum Domowe im. Jana Pawła II, muzyk Jan Budziaszek, s. prof. Zofia Zdybicka, tygodnik "Idziemy" oraz wybitny poeta Ernest Bryll - to tegoroczni laureaci nagrody TOTUS, przyznawanej osobom i instytucjom, które przyczyniają się do promowania nauczania św. Jana Pawła II.

Nagrody wręczono w sobotę 8 października na Zamku Królewskim w Warszawie, w przededniu XVI Dnia Papieskiego.

 Zobacz nagranie Wiadomości TVP

Nagrody TOTUS, zwane popularnie "katolickimi Noblami", przyznaje Fundacja "Dzieło Nowego Tysiąclecia". Są nią honorowane osoby i instytucje, których działalność w sposób wybitny przyczynia się do promowania godności człowieka w duchu nauczania św. Jana Pawła II.

 

Nagrodę TOTUS 2016 w poszczególnych kategoriach otrzymali:


Promocja człowieka, praca charytatywna i edukacyjno-wychowawcza

 

Nagrodę otrzymało Stowarzyszenie Dębickie Hospicjum Domowe im. Jana Pawła II. Oparte całkowicie na pracy wolontariuszy Hospicjum działa od 10 lat przy Parafii Miłosierdzia Bożego w Dębicy. Nagrodzone zostało za wytrwałe zaangażowanie na rzecz osób terminalnie chorych i ich rodzin, inspirowane wezwaniem Jana Pawła II do rozwijania "wyobraźni miłosierdzia".

Hospicjum skupia wokół siebie ludzi dobrej woli, wywodzących się ze środowisk odznaczających się formacją duchową opartą o wartości chrześcijańskie. Są to wolontariusze gotowi pełnić posługę wśród ludzi cierpiących - pragnący uczynić godnym ostatni okres życia osób znajdujących się w terminalnym stadium choroby nowotworowej, oraz służyć wsparciem ich rodzinom, także w okresie żałoby.

Nagrodę z rąk kard. Kazimierza Nycza odebrał ks. Józef Dobosz, prezes Zarządu Stowarzyszenia Dębickie Hospicjum Domowe im. Jana Pawła II. Nagrodę dedykował wolontariuszom wszystkich hospicjów, zarówno domowych, jak i stacjonarnych. Podziękował też wszystkim zaangażowanym w funkcjonowanie dębickiego hospicjum, w tym lekarzom i pielęgniarkom oraz pracownikom niemedycznym, którzy razem tworzą wielką, wspaniałą rodzinę hospicyjną, spiesząc pomocą drugiemu człowiekowi". - Hospicjum to też życie - dodał ks. Dobosz.

Wyróżnienie specjalne w tej kategorii przyznano Ośrodkowi Opiekuńczo-Rehabilitacyjnemu w Jadownikach Mokrych, którego inicjatorem powstania był abp Józef Kowalczyk. Placówka działa od 2001 r. i pomaga osobom niepełnosprawnym, m.in. organizując turnusy rehabilitacyjne i prowadząc szkoły specjalne

Nominowane w tej kategorii było Stowarzyszenie na rzecz Niepełnosprawnych SPES.

01 02

03 Statuetka

04 Dyplom


Osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej

Laureatem został Jan Budziaszek - muzyk, artysta działający od lat w obszarze kultury masowej, muzyki popularnej i jazzowej. Nagrodzono go za ewangelizacyjny wymiar podejmowanych działań artystycznych, w szczególności za inicjatywę koncertów "Jednego Serca Jednego Ducha", odbywających się od 2003 r.

 

Jan Budziaszek uczestniczył w wielu festiwalach muzycznych: Norymberga, Jazz Jamboree, Bratysława, Berkeley, Reno. Szacuje się, że zagrał ponad 5000 koncertów. Nagrał 30 płyt, jest ponadto autorem wielu godzin muzyki na potrzeby teatru i telewizji. Jest świeckim rekolekcjonistą i autorem książek, w tym m.in. "Dzienniczek perkusisty", "Dzienniczek perkusisty - Odkrycie Ameryki", "Królewska Droga Krzyża", "Jan Budziaszek i Jacek Zieliński - Wielkich Polaków Modlitwy za ojczyznę" oraz kilku książek wydanych w postaci kasety, m.in. "Jan Budziaszek zaprasza do różańca", "Do nieba idzie się", "Medjugorski różaniec", "Królewska droga krzyża". Pomysłodawca koncertu "Jednego Serca, Jednego Ducha", który odbywa się corocznie wieczorem w dniu Bożego Ciała w Parku Sybiraków w Rzeszowie.

  Nominowanym w tej kategorii był także ks. Stefan Wysocki.


Propagowanie nauczania Ojca Świętego Jana Pawła II

Nagrodę TOTUS otrzymała s. prof. Zofia Zdybicka ze Zgromadzenia Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego, filozof, pedagog, religioznawca, wieloletnia wykładowczyni akademicka, profesor na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II. Nagrodzona została za dokonania na polu filozofii i zaangażowanie w organizację życia naukowego, szczególnie za świadectwo dawane o życiu i nauczaniu św. Jana Pawła II.

 

Organizowała wiele spotkań naukowych, m.in. Światowy Kongres Filozofii Chrześcijańskiej w Lublinie nt. "Wolność we współczesnej kulturze" (20-25 sierpnia 1996), który zgromadził ponad 300 uczonych z 30 krajów. Była gościem i prelegentem wielu międzynarodowych kongresów naukowych na całym świecie. Należy do licznych towarzystw naukowych, m.in. Polskiego Towarzystwa Filozoficznego, American Bibliographical Institut. Uczestniczyła w pracach Prymasowskiej Rady Społecznej (1986-1990) oraz Komisji Episkopatu Polski ds. Kultury, ds. Nauki Katolickiej.

Podczas uroczystej gali s. Zofia Zdybicka podkreśliła, że miała wielkie szczęście spotkać i utrzymywać kontakt z Janem Pawłem II. - To był człowiek święty, od młodości i całe życie święty. Przede wszystkim był człowiekiem wielkiej modlitwy - zaznaczyła laureatka.

Nominowanymi w tej kategorii były Fundacja Christiani oraz Stowarzyszenie "Santo Subito".
TOTUS medialny dla upamiętnienia bp. Jana Chrapka oraz jego roli w ukazywaniu osoby i nauczania Jana Pawła II w mediach.

Laureatem TOTUSA medialnego 2016 została redakcja tygodnika "Idziemy", ukazującego się od 10 lat, a wydawanego przez diecezję warszawsko-praską. Nagroda przypadła za tworzenie nowoczesnego tygodnika opinii, proponującego świat wartości głoszonych przez św. Jana Pawła II.

Tygodnik "Idziemy" ukazuje się od 2006 r. Nazwa pisma nawiązuje do tytułu książki papieża Jana Pawła II "Wstańcie, chodźmy!". W założeniu jest tygodnikiem opinii redagowanym przez osoby, którym "bliski jest świat wartości głoszonych przez Jana Pawła II". Nie ukrywają, że jest to tygodnik robiony przez ludzi wierzących, dla których świat wartości Jana Pawła II jest nie tylko bliski, ale i bardzo cenny. Siłą "Idziemy" jest również cała paleta wspaniałych nazwisk, ponieważ identyfikują się i współpracują z tym tygodnikiem najlepsi dziennikarze w Polsce, począwszy od Doroty Gawryluk i Krzysztofa Ziemca, aż po tych, którzy na stałe pracują w innych dużych mediach.

Odbierając statuetkę redaktor naczelny "Idziemy" ks. Henryk Zieliński zaznaczył, że kierowany przez niego tygodnik katolicki dziękuje za pontyfikat Jana Pawła II każdym swoim numerem. Podziękował też abp. Sławojowi Leszkowi Głódziowi, który jako ordynariusz warszawsko-praski "miał odwagę podjąć decyzję o istnieniu takiego tygodnika" oraz abp. Henrykowi Hoserowi za to, że nas ciągle wspiera i czasami osłania".

Nominowanymi w tej kategorii byli: "Żywe słowo do Polaków" Domu Wydawniczego Rafael, twórcy serialu telewizyjnego "Ojciec Mateusz" i miesięcznik "W drodze".


TOTUS specjalny 2016

 W tym roku po raz trzeci w historii nagrody kapituła wręczyła także nagrodę "TOTUS specjalny" (w ubiegłych latach uhonorowani zostali Wojciech Kilar oraz Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk").

W tym roku nagrodzonym za "dorobek życia, całokształt osiągnięć w dziedzinie kultury, a w szczególności za propagowanie osoby i nauczania Ojca Świętego Jana Pawła II" został Ernest Bryll - Wybitny poeta, pisarz, autor tekstów piosenek, dziennikarz, tłumacz i krytyk filmowy oraz dyplomata odebrał nagrodę z rąk kard. Kazimierza Nycza i Prymasa Polski seniora abp. Józefa Kowalczyka.

"Kazano mówić tu bardzo krótko, ale pełne "dziękuję" chyba wypowiedzieć mogę? Dziękuję bardzo" - zażartował poeta, odbierając statuetkę.

 

  Ernest Bryll był wielokrotnie odznaczany i nagradzany, m.in. Orderem Odrodzenia Polski. W 2015 r. otrzymał wyróżnienie specjalne w kategorii "Osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej". Szef kilku zespołów filmowych, kierownik literacki wielu teatrów, w tym Teatru Telewizji, twórca blisko 40 tomików wierszy.

 

  Każdy z laureatów otrzymał srebrną statuetkę oraz 25 tys. zł.

 

Diecezjalne warsztaty muzyczne
Środa, 5. października 2016 r. 

 
DWM logoZapraszamy na weekendowe Diecezjalne Warsztaty Muzyczne.
Zaproszenie, jak zawsze, kierujemy do wszystkich, którzy lubią śpiewać i chcą podzielić się tym talentem z innym, a wszystko to oczywiście na chwałę Bożą.
Gdzie: Zespół Szkół w Radłowie ul. Szkolna 1
Kiedy: 15 – 16 października, rozpoczęcie w sobotę o godz. 10.00, zakończenie w niedzielę o godz. 15.00
Za ile: 20 zł
Uwaga: Warunki pielgrzymkowe: zabieramy karimaty, śpiwory, nieletni zgody rodziców.
Zapisy do 11 października (wtorek):
e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

tel: 513 330 573

warsztaty muzyczne c0064

 

Raban do kwadratu mini oaza dla młodzieży
Środa, 5. października 2016 r. 

Mini oaza dla gimnazjum i starszych

Ruch Światło-Życie organizuje mini oazę dla młodzieży, szczegóły poniżej.

Raban oaza b3582

 

Młodzieżowa Szkoła Animatora 2016-2017
Poniedziałek, 3. października 2016 r. 

MSA LOGO2_KOLOR1Po 2-letniej przerwie, kiedy to Młodzieżowa Szkoła Animatora służyła na wyłączność jako baza szkoleniowa dla Animatorów i Wolontariuszy ŚDM, wracamy z jej kolejną, regularną edycją! VII edycja, otwarta dla wszystkich chętnych, będzie miała miejsce w Domu Formacji Misyjnej w Czchowie-Kozieńcu. Chcemy zagospodarować Ci 5 weekendów Twojego życia: Panel I – psychologiczny i motywacyjny – 28-30 października 2016 Panel II – społeczny i medialny – 16-18 grudnia 2016 Panel III – rekolekcyjny – 17-19 lutego 2017 Panel IV – komunikacja i zarządzanie – 21-23 kwietnia 2017 Panel V – liturgiczny i integracyjny – 9-11 czerwca 2017 Koszt jednego panelu, to 100 zł. Pamiętaj, nie musisz należeć do KSM, żeby wziąć udział w szkoleniu. Nie zwlekaj – liczba miejsc jest ograniczona, a każdej parafii przysługują tylko 2 miejsca. Więcej informacji i formularz zgłoszeniowy znajdziesz TUTAJ (klik). UWAGA: Uczestnik musi mieć ukończone 16 lat (rok urodzenia od 2000 i wcześniej). #INSPIRUJEnasBÓG – a Ciebie?

 

21. Ogólnopolski Konkurs wiedzy biblijnej
Poniedziałek, 3. października 2016 r. 

Zapraszamy do zainteresowania się 21. Ogólnopolskim Konkursem Wiedzy Biblijnej: Poczuj Radość Ewangelii. Konkurs adresowany jest do uczniów szkół ponadgimnazjalnych.

 

Organizator Konkursu – Katolickie Stowarzyszenie Civitas Christiana zapewnia, że na laureatów czekają wspaniałe nagrody, a wśród nich indeksy na różne kierunki uczelni wyższych, zagraniczne pielgrzymki oraz cenne upominki rzeczowe.
Zakres merytoryczny Konkursu stanowią Księga Daniela i Apokalipsa św. Jana wraz z wprowadzeniami, przypisami i komentarzami oraz słownikiem. Wszystkie ważne informacje (regulamin, terminarz) są zamieszczone na stronie konkursu: http://www.okwb.pl/

 

Kalendarium LSO 2016-2017
Poniedziałek, 3. października 2016 r. 

2016 r.

 • 9-11 września: zakończenie kursu ceremoniarza (edycja 2015-2016)
 • (błogosławieństwo Księdza Biskupa i wręczenie krzyży i dyplomów)
 • 9-11 września: dni formacji dla ministrantów
 • 16-18 września: dni formacji dla lektorów oraz młodzieży męskiej zaangażowanej w ruchach i stowarzyszeniach katolickich
 • 21-23 października: 1. sesja kursu ceremoniarza
 • 4-6 listopada: 2. sesja kursu ceremoniarza

2017 r.

 • 27-29 stycznia: rekolekcje powołaniowe
 • 17-19 lutego: 3. sesja kursu ceremoniarza
 • 10-12 marca: warsztaty liturgiczne dla ceremoniarzy starszych
 • 17-19 marca: dni formacji dla ministrantów
 • 24-26 marca: 4. sesja kursu ceremoniarza
 • 12-13 maja: 5. sesja kursu ceremoniarza
 

Strona 1 z 3

 top 
cc by-nd Parafia Miłosierdzia Bożego w Dębicy, milosierdzie.debica.pl
Valid HTML5! Valid CSS3!