Rycerze Kolumba. Czujemy się potrzebni

W diecezji tarnowskiej, tam, gdzie istnieją rady rycerzy, rozpoczęła się peregrynacja obrazu i relikwii bł. ks. Michaela McGivneya.

Relikwiarz niósł ks. prał. Józef Dobosz.
KS. ZBIGNIEW WIELGOSZ /FOTO GOŚĆ

W sobotę 24 lipca w parafii Miłosierdzia Bożego w Dębicy, przy której istnieje pierwsza w diecezji tarnowskiej Rada Rycerzy Kolumba, rozpoczęła się peregrynacja obrazu i relikwii bł. ks. Michaela McGivneya – założyciela globalnego dzisiaj stowarzyszenia katolickich mężczyzn.

Wizerunek i relikwie przekazali rycerze z Tuszowa Narodowego. Do świątyni wniósł je razem z rycerzami z Dębicy ks. prał. Józef Dobosz, inicjator powołania pierwszej rady w diecezji oraz promotor Rycerzy Kolumba w diecezji.

– Obraz i relikwie naszego założyciela pozostaną u nas przez najbliższy tydzień. Codziennie o 17.15 będziemy modlić się przy nich na różańcu, a po nim zostanie odprawiona Msza św. Parafianie i goście będą mogli składać prośby o wstawiennictwo bł. ks. Michaela do skrzynki modlitw, które będą odczytywane podczas nabożeństw – mówi Stanisław Chmura z Rady przy par. Miłosierdzia Bożego. Obecności relikwii towarzyszy też wystawa informująca o założycielu Rycerzy Kolumba.

Po zakończeniu peregrynacji w Dębicy obraz i relikwie zostaną przewiezione do kościoła pw. bł. Karoliny w Tarnowie. Będą również przebywać w katedrze, a następnie w Szczepanowie, Limanowej i Rzepienniku Strzyżewskim. Stamtąd zostaną przekazane 11 września do diecezji krakowskiej.   

– Peregrynacja ma charakter dziękczynienia za beatyfikację naszego założyciela. Chcemy też uroczyście podkreślić, że Rycerze Kolumba są bratnią wspólnotą mężczyzn katolików, zaangażowanych w życie Kościoła. Mamy nadzieję, że dzięki peregrynacji więcej mężczyzn dowie się o ks. McGivneyu i jego dziele – podkreśla pan Stanisław.

Obecnie w najstarszej radzie rycerzy działającej w Dębicy jest około 50 mężczyzn. – Bycie rycerzem pomaga w odkryciu swojego miejsca w Kościele. Dzięki bratniej wspólnocie uświadamiamy sobie, że jesteśmy potrzebni. I czujemy się potrzebni – dodaje rycerz.

Galeria zdjęć: link tutaj

Zobaczcie film o bł. ks. Michaelu McGivneyu